fbpx
facebook google plus

Zapraszamy na naszą nową stronę internetową!

Czym jest bariera językowa i jak ją przełamać?

Bariera językowa w komunikacji to dość powszechny problem wśród osób uczących się angielskiego. Zazwyczaj rozumiemy ze słuchu, potrafimy napisać email lub inną formę użytkową, rozumiemy czytane teksty, natomiast mówienie w języku obcym stanowi wyzwanie.

Istnieje kilka powodów, które mogą utrudniać nam komunikowanie się w języku obcym. Warto rozważyć, które z nich mają największy wpływ na naszą blokadę komunikacyjną.

Wstydzę się lub wolę nie wypowiadać się w języku obcym dopóki nie jestem w 100% przekonany, że nie popełnię błędu

Obawa przed popełnianiem błędów i w konsekwencji ośmieszeniem sięto jeden z najbardziej powszechnych czynników blokujących. W trakcie rozmowy w języku angielskim nagle zdajesz sobie sprawę, że popełniłeś błąd i oczami wyobraźni widzisz pełne dezaprobaty spojrzenia native speakerów w reakcji na Twoją wymowę i nieprawidłowe użycie czasów gramatycznych. W rezultacie, starasz się unikać wypowiadania się w języku obcym. Być może ktoś zwrócił Ci kiedyś uwagę i teraz rozpamiętujesz to w nieskończoność, co dodatkowo działa demotywująco.

Istnieje grupa uczniów, która jest absolutnie przekonana, że kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie. Nie znoszą popełniania błędów, dlatego zanim użyją danej struktury pragną mieć pewność, że używają jej w 100% poprawnie. W rezultacie wolą korzystać z zestawu opanowanych pamięciowo zwrotów, co do poprawności których nie mają żadnych wątpliwości.

Nie mam kontaktu z angielskim na co dzień

Przez całe dzieciństwo i okres nastoletni uczęszczałam na dodatkowe zajęcia z gry na wiolonczeli. Na doskonalenie tej umiejętności w liceum poświęcałam po kilka godzin dziennie. Mimo, że w przeszłości osiągnęłam wysoki poziom, obecnie nie byłabym w stanie zagrać tych wszystkich pięknych utworów z uwagi na długą przerwę. Analogicznie sytuacja wygląda z angielskim, jeśli nie ćwiczysz i nie masz regularnego kontaktu z językiem obcym, to niestety tracisz wcześniej zdobytą biegłość, a sytuacja najbardziej widoczna w przypadku mówienia. Jestem pewna, że gdybym wróciła do systematycznych ćwiczeń gry na wiolonczeli, byłabym w stanie wrócić do poziomu, który osiągnęłam w przeszłości, choć wymagałoby to ode mnie sporo wysiłku – zwłaszcza w początkowym okresie. Jeśli zdecydujesz się na ‘odświeżenie’ znajomości języka obcego, to pomimo trudnych początków wrócisz do swojej dawnej świetności, a będąc konsekwentnym i wytrwałym, osiągniesz znakomite rezultaty.

Dużo rozumiem, ale nie lubię mówić!

Wszyscy rozumieją więcej, niż sami umieją powiedzieć w danym języku. Jeśli nie jesteś przekonany, to przeczytaj na głos poniższy fragment tekstu po polsku:

Tabata to czterominutowy trening, który polega na naprzemiennym wykonywaniu dwóch rodzajów ćwiczeń:

  • anaerobowego, czyli intensywnego treningu interwałowego, podczas którego ćwiczymy wytrzymałość beztlenową. Kiedy wykonujemy ćwiczenia anaerobowe, nasze mięśnie pracują tak intensywnie, że krew nie nadąża z dostarczeniem do nich odpowiedniej ilości tlenu. Wtedy w mięśniach odbywa się proces spalania bez udziału tlenu.
  • aerobowego (tlenowego), czyli umiarkowanego treningu, podczas którego mięśnie nie są obciążone nadmiernym wysiłkiem, co pozwala dostarczyć do nich tlen.

Z pewnością zrozumiałeś to zdanie i być może nawet zaciekawiło Cię czym jest tabata. Zwróć uwagę, że nieznajomość terminu tabata zupełnie nie przeszkodziła Ci w ogólnym zrozumieniu przekazu tekstu zamieszczonego powyżej. Całkowicie naturalne jest to, że zasób rozumianych słów, zarówno w języku ojczystym i tym, którego się dodatkowo uczymy jest zawsze większy niż zasób słów, które używamy na co dzień. Nie miej do siebie pretensji, że więcej rozumiesz, niż jesteś w stanie powiedzieć, a świadomość tego zjawiska niech nie zniechęca Cię przed budowaniem własnych wypowiedzi w języku angielskim.

Nie znam wystarczająco dużo słów!

Bywa i tak, że dany uczeń niezbyt przykłada się do systematycznej nauki języków obcych. Niestety, bez regularnej nauki słownictwo poznane na zajęciach szybko ‘ucieka z głowy’ i nie jest łatwo przypomnieć je sobie w odpowiednim momencie podczas rozmowy. A bez słownictwa i gramatyki nie można mówić o skutecznej komunikacji.

Jeżeli któraś z opisanych powyżej sytuacji wydaje Ci się znajoma - to już połowa sukcesu. Uświadomienie sobie przyczyny problemu pomoże Ci na nowo podjąć walkę z barierą językową.

Poniżej znajduje się kilka sugestii dla osób walczących z barierą językową:

  • Jeżeli odczuwasz dyskomfort podczas wypowiadania w języku obcym w obecności osób posługujących się angielskim w twoim odczuciu lepiej, pamiętaj, że gdy unikasz wypowiadania się, to tylko w gruncie rzeczy pogłębiasz ten problem. Warto uświadomić sobie, że zawsze znajdzie się ktoś kto mówi bardziej płynnie, z lepszym akcentem i posiada większy zasób słownictwa, ale nie odzywając się w ich obecności, pozbawiasz się i innych szansy na rozwój kompetencji językowych. Ta strategia nie zbliża Cię ani o krok w stronę postępu.
  • Jeżeli odczuwasz stres za każdym razem, gdy masz wypowiedzieć się w języku angielskim, to prawdopodobnie mówisz za mało i nie jesteś do tego przyzwyczajony. Kiedy zaczniesz wykorzystywać wszystkie okazje, aby komunikować się w języku obcym, szybciej się przyzwyczaisz i z każdym kolejnym razem będziesz odczuwał mniejszy stres.
  • Zaakceptuj fakt, że podczas mówienia w języku obcym zawsze towarzyszy nam większy stres, niż gdy mówimy w języku ojczystym. Dobrą wiadomością jest to, że czasem dyskomfort ten będzie malał.
  • Jeżeli ktoś kiedyś wyśmiał Cię mówiącego po angielsku czy też popełniającego błąd, to pamiętaj, że było to wyrazem braku kultury osobistej tej osoby. Każdy popełnia błędy.

Gdy wiesz już na czym polega problem, najwyższa pora, aby zmierzyć się z barierą językową!

Czym jest bariera językowa i jak ją przełamać?

UWAGA! Nasza strona używa cookies i innych technologii zbierania danych.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ten proces.

Zrozumiałem

addvantage member

kurs, egzamin i certyfikat TOEIC, authorized test centre

kurs, egzamin i certyfikat TOEFL

Nareszcie! Zostań właścicielem Cambridge School of English.

Nasza szkoła językowa proponuje unikalną na rynku polskim możliwość dołączenia do sieci franczyzobiorców.

Więcej informacji