fbpx
facebook google plus

Zapraszamy na naszą nową stronę internetową!

Certificate of Proficiency in English - Kurs przygotowujące do egzaminu CPE

Obecnie egzamin ten występuje pod nazwą C2 Proficiency (CPE - Certificate of Proficiency in English). Poświadcza znajomość języka na poziomie biegłym (proficient), czyli C2.  Potwierdza płynne posługiwanie się językiem angielskim, zbliżone do rodzimych użytkowników języka. Umożliwi podjęcie studiów doktoranckich czy  podyplomowych na anglojęzycznych uczelniach.

Egzamin CPE - Certificate of Proficiency in English, kursy przygotowujące do egzaminu CPE

Kto uznaje certyfikaty CPE?

Egzaminy Cambridge English uznają wszystkie najważniejsze placówki edukacyjne, pracodawcy i instytucje rządowe. Osoby z certyfikatem CPE są najchętniej przyjmowanymi studentami, a potem pracownikami. Dzięki zastosowaniu międzynarodowych standardów oceniania (CEFR – Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego), egzmani Proficiency jest gwarantem biegłego poziomu sprawności językowych z zakresu rozumienia ze słuchu, pisania, mówienia, czytania i stosowania struktur gramatycznych. Egzaminy Cambridge English CPE (Certificate in Proficiency in English)ważne bezterminowo.

Informacje praktyczne

Na rzetelne przygotowanie do egzaminu CPE należy poświęcić ok. 900 godzin nauki, chociaż jest to też kwestia indywidualna. W naszej szkole zapisy na kursy egzaminacyjne trwają cały czas.

Do egzaminu CPE można przystąpić na całym świecie. Do tak ważnego testu możemy przystąpić po każdym semestrze nauki, czyli w czerwcu i grudniu. Przeprowadzane są w akredytowanych jednostkach w całym kraju. Koszt przystąpienia do CPE to ok. 680-700 zł.

Korzyści z Certificate of Proficiency in English

Co roku wiele osób przystępuje do CPE, aby zwiększyć, a w praktyce zagwarantować przyjęcie na dobrą uczelnię i znalezienie pracy. Certyfikat potwierdza, że osiągnęło się najwyższy poziom biegłości językowej, znajomość języka jest podobna do poziomu znajomości angielskiego u osoby wykształconej, dla której jest on językiem ojczystym.

 • uznawany przez instytucje, szkoły i uczelnie na całym świecie;
 • potwierdza znajomość języka angielskiego na najwyższym poziomie – C2;
 • umożliwia naukę na uczelniach w krajach anglojęzycznych na poziomie studiów doktoranckich czy podyplomowych;
 • zwalnia z zajęć z angielskiego na studiach w Polsce i egzaminów końcowych;
 • jest odpowiednikiem magisterium z filologii angielskiej, wraz z przygotowaniem nauczycielskim pozwala na wykładanie na uczelniach wyższych;
 • może pomóc osiągnąć sukces zawodowy i uzyskać większe zarobki w Polsce i za granicą, gdyż honorują go najlepsi pracodawcy, m.in. KPMG, Adidas, Coca-Cola, Siemens sp. z o.o., Hewlett-Packard Poland;
 • ułatwia podjęcie pracy np. na stanowiskach kierowniczych, gdzie niezbędna jest znajomość angielskiego do prowadzenia międzynarodowych negocjacji biznesowych;
 • jest honorowany przez MSZ jako potwierdzenie umiejętności językowych do nadania stopnia dyplomatycznego;
 • utrzymuje wszystkie przywileje związane z posiadaniem niższych certyfikatów, tj. CAE i FCE.

Jak wygląda egzamin

Egzamin CPE zdawać można w wersji komputerowej lub papierowej. Podobnie jak FCE i CAE składa się z 4 części: pisania, słuchania, testu gramatycznego i czytania, mówienia. Trwa ok. 4 h. Do części ustnej przystępuje się w innym dniu, zdaje się ją w parze z kolejnym  kandydatem. Poszczególne zadania mają różne formy np.  dopasowywanie fragmentów tekstu, transformacje zdań, poprawianie błędów, uzupełnianie zdań.

Zakres materiału    

Egzamin sprawdza, czy znasz angielski wystarczająco dobrze, by móc posługiwać się nim swobodnie w każdej sytuacji. Przystępując do egzaminu powinieneś:

 • czytać ze zrozumieniem i wychwytywać szczegóły w rozmaitych tekstach na poziomie całego utworu, jak i poszczególnych wyrażeń – w literaturze, prasie, publikacjach nieliterackich;
 • umieć stosować zaawansowane struktury gramatyczne oraz posługiwać się bogatym, różnorodnym słownictwem, rozróżniać pomiędzy językiem potocznym a oficjalnym;
 • potrafić pisać skomplikowane raporty, sprawozdania czy eseje, tworzyć korespondencję służbową dostosowaną do konkretnego odbiorcy tekstu;
 • rozumieć ze szczegółami niemal wszystko, co można usłyszeć w życiu codziennym, na uczelni i w firmie: wiadomości, wykłady, prezentacje, dyskusje, umieć rozpoznać różne postawy;
 • negocjować, prezentować detalicznie złożone problemy, dyskutować na abstrakcyjne tematy, wyrażać i uzasadniać swoje opinie, posługiwać się bogatym słownictwem, podsumowywać wypowiedzi, wykonywać zadania na podstawie otrzymanych materiałów (ilustracje, teksty).

Zadania i ocena egzaminu

CPE czas trwania ilość zadań punkty (% lącznej punktacji)
READING AND USE OF ENGLISH 90 min 7 zadań/53 pytania 40 %
WRITING 90 min 2 zadania 20 %
LISTENING 40 min 4 zadania/30 pytań 20 %
SPEAKING 16 min na parę kandydatów 3 zadania 20 %

Jeśli chodzi o ocenę egzaminu, to ci, którzy uzyskają przynajmniej 60% punktów otrzymują certyfikat na poziomie C2. Poniżej tej granicy uzyskać można potwierdzenie poziomu C1, zaś od 44% punktacji egzamin traktuje się jako niezaliczony.

A – 80-100% (poziom C2)
B – 75-79% (poziom C2)
C – 60-74% (poziom C2)
certyfikat C1 – 45-59%
ocena negatywna – 44% i mniej

Wyniki zdający poznają ok. 4-6 tygodni później, a ci, którzy zdecydowali się na wersję komputerową już po ok. 2 tygodniach.

Sam poziom biegłości językowej, jaki sprawdza CPE (Certificate of Proficiency in English) przedstawić można za pomocą skali porównawczej Cambridge English Scale. Od 0 do 230 punktów ma on od 200 do 230 punktów. Po egzaminie zdający dostają podsumowanie wyników ze wszystkich części oraz oceną łączną – w skali porównawczej oraz literową. Statement of Results informuje także o uzyskaniu poziomu C2 znajomości języka angielskiego wraz z dokładnym opisem posiadanych umiejętności.

Zapisz się na kurs przygotowujące do egzaminu CPE już dziś: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod numerem telefonu 22 6223019.

UWAGA! Nasza strona używa cookies i innych technologii zbierania danych.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ten proces.

Zrozumiałem

addvantage member

kurs, egzamin i certyfikat TOEIC, authorized test centre

kurs, egzamin i certyfikat TOEFL

Nareszcie! Zostań właścicielem Cambridge School of English.

Nasza szkoła językowa proponuje unikalną na rynku polskim możliwość dołączenia do sieci franczyzobiorców.

Więcej informacji